Board of Management and Committees: 2020-21

The Principal normally chairs the Executive Committee of Council, and may serve as a member or ex officio member or observer of other committees, keeping in mind the need to oversee the administration of Senior College and its academic programs. The Vice-Principal (Administration) and the Vice-Principal (Academic) may serve as members or ex officio members or observers of committees as required to aid their functioning and evolution.

Board of Management of the Senior College Centre

Michael Hutcheon, Co-Chair
Heather Boon, Co-Chair
Patricia Brubaker
Charles Chaffey
Linda Corman
Vennese Croasdaile
Dan D’Agostino
J. Roy Gillis
Lesley Lavack
Geraldine (Jody) Macdonald
Janet Paterson
Andrea Russell
Kent Weaver

Officers of the College

Michael Hutcheon, Principal
Janet Paterson, Vice-Principal (Administration)
Daphne Maurer, Vice-Principal (Academic)
Charles Chaffey, Bursar
John Youson, Registrar
Jim Gurd, Communications Convenor

Strategic Planning Committee for Senior College Centre

Peter Russell, Chair
Derek Allen
Harold Atwood
Patricia Bellamy
Kent Weaver (UTFA Senior Members Committee)

Strategic Planning Committee (Operations Group)

Michael Hutcheon
Daphne Maurer
Janet Paterson

Executive Committee

Michael Hutcheon, Chair
Harold L. Atwood
Ed Barbeau
Brian Corman
John Dostrovsky
Donald Gillies
Sandy Gregor
Hugh Gunz
Jim Gurd
Linda Hutcheon
Merrijoy Kelner
John Kennedy
Martin Klein
Trevor Levere
Daphne Maurer
Janet Paterson
Margaret Procter
Peter Russell (by invitation)
John David Stewart
John Youson
Provost’s Office Co-Chair of the Senior College Centre Board of Management or a member of the Board designated by the Chair (as mandated in the Constitution).

Budget Committee

Hugh Gunz (Bursar), Chair
Max Nemni, Assistant Bursar
John Kennedy
Carl Baar
John Youson (ex officio)
Michael Hutcheon, (ex officio)
Daphne Maurer (ex officio)
Janet Paterson (ex officio)

Colloquium Committee

Martin Klein, Chair
Daphne Maurer (ex officio)
Philip Sullivan
Charles Maurer
Giuliana Katz
John Yeomans
Shiraz Dossa
Magdalene Redekop
Howard Eisenberg
John Yeomans

Fundraising Committee (Advancement Group)

John David Stewart, Co-Chair
John Kennedy, Co-Chair
Hugh Gunz (ex officio)
Daphne Maurer (ex officio)
Janet Paterson (ex officio)
Suzanne Hidi
Peter Russell
Stephen Freedhof
Univ. of Toronto Fundraising consultant
Belmira Montenegro

Membership Committee

Brian Corman, Chair
Hugh Gunz, Bursar (ex officio)
Janet Paterson, Vice-Principal, Administration (ex officio)
John Youson, Registrar (ex officio)
Daphne Maurer
Diana Baxter
Harold Atwood
Peter Russell
Peter Lewis
Cynthia Smith.

Nominations Committee

Merrijoy Kelner, Co-Chairs
Harold Atwood, Co-Chairs
Alexander Gregor
Jim Gurd
Becky Sigmon
David Milne
Milton Charlton
Bill Logan
Michael Hutcheon (ex officio)

Program Committee

Linda Hutcheon, Chair
Daphne Maurer (ex officio)
Linda Corman
Peter Hajnal
Suzanne Hidi
Martin Klein
Milton Charlton
Monique Nemni
Bibhu Mohanty
Peter Russell
Jim Gurd
Harold Atwood
David Milne
Diana Baxter
Mary Chipman
Joanne Rovet

Book Club Sub-Committee

David Milne, Chair (pro tem)
Mary Jane Ash-ley, Acting Chair
Deanne Bogdan
Maggie Redekop
Bill Logan
Linda Hutch-eon
Martin Klein
Sara Shettleworth
John Yeomans
Daphne Maurer (ex officio).

Excursion Sub-Committee

Diana Baxter, Chair
Jim Gurd
Mary Finlay
Cynthia Smith
Peter Hajnal
Julianną Drexler
Daphne Maurer (ex officio)

Meeting Group (Coffee Club)

Jim Gurd

Registrar

John Youson
Associate Registrar: Brian Corman

Research Committee

Trevor Levere, Chair
Cornelia Baines
Daphne Maurer
Scott Rogers

Symposium Committee

Daphne Maurer, Co-Chair pro tem
Margaret Procter, Co-Chair
Linda Hutcheon (ex officio)
Carl Baar
Cornelia Baines
Deanne Bogdan
Larry Bourne
Margrit Eichler
Suzanne Hidi
Giuliana Katz
Merrijoy Kelner
Bill Logan
Scott Rogers
Peter Russell

University-in-the-Community Committee

Donald Gillies, Chair
Daphne Maurer, ex officio
Peter Russell
John David Stewart
WEA members (Workers’ Education Association): Joanne Mackay-Bennett, Wendy Terry, Andrew Oliver

Communications Consortium

Jim Gurd, Convenor
Mary Jane Ashley, Editor for the Senior Scholars Annual
Ed Barbeau, Editor for the News Bulletin
Jonathan Dostrovsky, Internet Communication
Alexander (Sandy) Gregor;History; Encyclopedia, Senior College Record and CURAC Communications Advisor
Martin Klein, ex officio
Daphne Maurer, ex officio

Art and Photography (Visual Arts)

Peter Alberti, Project Leader
Lenore Atwood
Lidia Brandes
John Kennedy

Archives

Peter Russell, Senior College Archivist
Archivist (consultant) from U. of T. Library
Vennese Croasdaile, Administrator

Centre Advisory Group

Peter Russell
Peter Alberti
Charles Chaffey
Margot French
Helen Grad
Bibhu Mohanty
Vennese Croasdaile